Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Bağışıklık sistemini güçlendiren bakteri keşfedildi.

04.01.2017
18.421
Bağışıklık sistemini güçlendiren bakteri keşfedildi.
REKLAM ALANI

Sibirya’nın Yakutistan bölgesinde bulunan Mamut Dağı eteklerindeki bir buzulun altında Bacillus F ismi verilen 3.5 milyon senelik bakteri keşfedildi. 2009’da bu bulguyu yapan ekibin başındaki Moskova Devlet Üniversitesi’nde görevli Anatoly Brouchkov 3 sene süren araştırmalarında bakterinin hücreleri gençleştirici ve bağışılık sistemini kuvvetlendirici özelliğini keşfetti. 2012’de yapılan laboratuvar testlerinde kobay olarak kullandığı farelerde bu tezinin doğru olduğunu ispat eden Brouchkov 3 sene önce de bakteriyi kendi üzerinde tecrübeye karar vererek insanlı test çalışmasına başlamış oldu.

The Siberian Times isimli gazeteye deneyin kendi vücudunda nasıl bir tesir yarattığını anlatan Brouchkov, “Daha çok çalışmaya başladım. Son iki senedir bırakın hastalanmayı grip dahi olmuyorum. Fareler ve meyve sinekleri üzerinde yapılan başarılı deneylerin hemen peşinden, aktive edilmemiş bakteri kültürünü tecrübenin enteresan olacağını düşündüm” diye konuştu. Brouchkov, Yakut Türklerinin uzun yaşamasının sırrının bölgedeki sularda bulunduğunu öne sürdüğü bu bakteri olduğunu düşünüyor. Brouchkov, bakterinin insan vücudunda nasıl pozitif bir etki yarattığı ile ilgili ise ellerinde net bir belirti olmadığını söylüyor. Rus bilim insanı “Gerçekte aspirinin nasıl işe yaradığını da bilmiyoruz, ancak yarıyor. Aynı şey burada da geçerli. Mekanizmayı anlayamıyoruz, ancak neticesi görüyoruz. Bakterinin çalışma mekanizmasını anlamak istiyoruz. Ebedi bakteriler ve ebedi canlıların olduğunu ve bu bakterilerin kendilerini savunabildikleri için can vermediklerini düşünüyoruz” diyor.

DOĞURGANLIĞI DA ARTIRIYOR

REKLAM ALANI

Fareler üzerinde yapılan deneylerde bakterinin doğurganlığı artırdığı ve doğurgan olmayan yaşlı farelerin üremeye başladığı saptadı. Bacillus F isimli bakterinin gençleştirici etkisini The Siberian Times gazetesine değerlendiren epidemolog Dr Viktor Chernyavsky, “Bu bakterinin biyolojik olarak salgıladığı aktif maddeler kobay farelerin bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu salgılar doğurganlığı da artırıyor” dedi.

PETROL TEMİZLEYEN BAKTERİ

Siberya’nın donmuş toprağında hayat iksiri isimi verilen bakterinin haricinde fevkalade nitelikte başka bakteri çeşitlerinin de bulunduğu ileri sürüldü. Bu bakterilerden biri petrol moleküllerini yok ediyor. Siberian Times’taki habere göre bu moleküller sayesinde etraftaki petrol atıklarını temizlemek emeliyle bir sistem geliştirilebilir.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.