Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Brakial Pleksus Yaralanması

23.12.2016
3.084
Brakial Pleksus Yaralanması
REKLAM ALANI

Brakial Pleksus yaralanmalı doğum sırasında ve daha sonra yapacağınız kazalarda oluşabilir. Boyundan çıkan ve kola doğru uzanan sinirler doğum sırasında ve ya yapılan bir trafik kazasında kapabilir zarar görebilir.

Bu zararın hangi sinirde olduğu sizin kolunuzdaki hangi hareketlerin kısıtlanacığınında habercisi. Omuzun aşağı yukarı saşa sola, kol, el ve parmaklarında aynı şekilde hangi hareketlerinin kısıtlandığı bu zarar gören sinirlerle alakalı. Bazen kolunuzu açarsınız ama kapatamazsınız bazen kapatır açamazsınız, omzunuz yukarı yönde hareket etmez aşağı güç vardır gibi. Ama  kola yön veren kas ve sinir her zaman bir tane olmuyor. Yanındaki bir kas gurubu farklı bir sinirle çalışıyor olabilir. Buda kolunuzdaki kısıtlanan hareketin eskisine göre daha güçsüz olması olayının özeti.

REKLAM ALANI

Ameliyatlarda genelde büyük bir başarı yoktur. Sinirin kökünden ayrılması yada başka bir yerden kopması ameliyatta size bir şans getirir. Kökünden kopmuş sinirler eski yerine dikilemeyeceği için doktorun uygun gördüğü başka bir sinire transfer edebilir. Bu durumda kolunuzu yeniden kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Yani göğsünüz de bir dala bağlamışsa muhtemelen göğünüzü kasmaya çalıştığınız da o yönde hareket başlayacaktır.

Burada zaman çok önemli. Ancak çok uzun bir zaman. 5-10 yıl gibi. Yaşınızla ve hikayenizle de alakalı. Genç yaşlarda daha hızlı uyum sağlanabiliyor. Yıllar geçtikçe kolunuzu farklı kas gruplarıyla çalıştırmaya başlıyorsunuz. Bunun nasıl yapıldığını siz bir yerden öğrenmiyorsunuz, bunu beyniniz bunu öğreniyor. Zor da olsa zaman içinde eskiden yapamadıklarınızı yapmaya başlıyorsunuz.

Ağrılar;

Dayanılmaz ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Öyle ki yeşil reçeteyle satılan ağrı kesiciler kullanmanız gerekebilir. Soğuk zamanlarda bu ağrı daha da katlanılmaz bir hal alabilir. Bir ağrı ünitesine gidip yardım almanız gerekir.

Brakial pleksus yaralanmaları maalesef tedavi edilemiyor. Sinir hücreleri siz anne karnındayken oluşuyor  ve bir daha yenisi eklenmiyor. Mevcutlar sizinle birlikte sadece uzuyor. Yenileme olmadığı için yaralanmalar genelde kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor.

Ameliyatların başarı oranının düşük olduğunu söylemiştim. Ancak eskisinden daha iyi oluyor. Bu oranın %20 yi geçeceğini çok düşünmüyorum. Mümkün değilde demiyorum. Ama genelde bu oranda kalıyor. Yurt dışında daha farklı yöntemler kullanılıyor. Mikro çiplerle hastanın konforu arttırabiliyor.

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.