Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Çin kendi işletim sistemini ve işlemcisini üretecek

03.09.2014
2.130
Çin kendi işletim sistemini ve işlemcisini üretecek
REKLAM ALANI

Rusya’da geçtiğimiz günlerde benzer bir karar almıştı. Çin yaşanan casusluk olaylarından sonra kapalı devre moduna girmek için kolları sıvadı. Daha önceleri de bilindiği üzere kendi arama motorunu ve sosyal ağını geliştirmişti. Yaşanan krizler sonucu büyük bir adım atan Çin hükumeti işletim sistemini ocak ayında kullanıcılara sınmayı planlıyor.  Temeli ne olur bilinmez  ancak linux tabanlı olma olasılığı oldukça yüksek. 24 yıldır bu alanda batılı ülkelerin ve ABD’nin hakimiyeti tartışılmaz. Yaşanan casusluk olayları da bu gelişmelerin tuzu biberi oldu. Birde işin ekonomik boyutu var tabiki. Pazar payının çok büyük olduğu işletim sistemi ve işlemci piyasası çok büyük. Çin’de milyarlarca insanın yaşadığını düşünürsek korkunç rakamlar açığa çıkıyor.

Bir yandan da Çin Hükumetinin işletim sistemlerindeki açıkları da kapatmak istediği öğrenildi. Zira vatandaşlarının alışkanlıklarına kadar ciddi bir bilgi akışı sağlıyor batılı şirketler ve ABD. Rusya’da bahsettiğimiz gibi benzer bir adım atmıştı. ARM tabanlı bir işlemci ve linux tabanlı işletim sistemi geliştiriyordu. Vatandaşlarının da büyük destek verdiği bu proje yakın zaman da hayata geçecek gibi. Arama motoru tarafında da bilindiği gibi yandex gibi güçlü bir markaya sahip Rusya. Dünyaya açılma yolunda da hızla ilerliyor. Google rakip bile gösteriliyor ülkemizde ve Rusya’da.

 

REKLAM ALANI

Yakın zamanda umarım bizim ülkemizde de bu tarz gelişmeler olur. Tubitak bir dönem büyük zahmetlerle pardus’u geliştirmişti. Milli sistem olmasına karşı nedense rağbet görmedi. Kullanım alışkanlıkları nedeniyle olduğunu düşünüyorum. Bir dönem kendiminde denediği sistem kullanımı bir hayli zor. Zor derken alışkanlıklardan bahsediyorum. Özellikle okullarda ilk bilgisayarla tanışan çocuklara mille işletim sistemimizin kullanıma verilmesi muhtemelen yeni nesili Pardus sever olarak yetiştirecektir.

Bu nokta da Tubitak’ında biraz daha terlemesi gerekiyor. Kullanıcıların taleplerini dikkate almalı. Basit bir muhasebe programı bile maalesef yok. Var denilse de destek ve  çokta kullanışlı değil ve takıldığınız yerlerde destek gene yok. Sesimizi duyan olursa .ok basit arayüzlü bu tarz programlarla eminim büyük bir yönelme olacaktır. Tabi toplum olarak bizimde maddi manevi destek vermemiz gerekiyor. Önce devlet baba tabi. Oradaki imkanlar hiç kimsede yok.

Sonuç olarak bu kadar ciddi konularda dışa bağımlılığı bitirmek en iyisi. Sabah ilk işim pardus kurmak olacak. Desteğe oradan başlayabiliriz.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.