Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

ÇOCUKLARDAKİ KIŞ HASTALIKLARI

30.12.2016
3.065
ÇOCUKLARDAKİ KIŞ HASTALIKLARI
REKLAM ALANI

Havaların soğuması,yağmurun başlaması ile yılgınlık,solgunluk ve yorgunlukta beraberinde gelir. Tabi ki kış hastalıkları da baş gösterir. Yetişkinler de hastalanır hastalanmasına da çocukların kış hastalıklarına yakalanması daha kolaydır. Kış hastalıkları nelerdir sorusu sorulduğunda ilk önce aklımıza;bronşit,soğuk algınlığı,grip,sinüzit,pnömoni(Zatürre) gelmektedir.

İklim değişikliği,hava kirliliği,strese bağlı vücut direncinin düşmesi çocukların kış hastalıklarına yakalanma olasılığını da arttırmaktadır. Yukarıda sayılan kış hastalıkların belirtileri  ve tedavileri de az yada çok birbirine benzemektedir. Önce hastalıkların nedenlerini ve belirtilerini tanıyalım sonra da tedavi yoluna geçelim. Bronşit,bronş adı verilen hava yollarında salgıların artması ile ilgilidir. Soğuk algınlığından sonra başlamakta olup,zatürre’ ye dönme ihtimali de bulunmaktadır. Soğuk algınlığı deyip geçtiğimiz hastalık;burun ve boğaz da yerleşen enfeksiyondur ve bulaşıcıdır. Grip,viral bir hastalıktır. Sağlıklı kişiler de 1 hafta süresinde geçmesine rağmen çocuklar da daha uzun sürmektedir. Sinüzit,kafatasının ön bölümünde bulunan sinüslerin birinin yada birkaçının tıkanması ile ortaya çıkar. Baş ağrılarına neden olur;ancak migren ile karıştırılmamalıdır.Pnömani ise akciğer deki hava keselerinin iltihaplanması sonucunda kana oksijenin gitmemesi ile ortaya çıkar ve ölümcül olan kış hastalıklarından biridir.Kalabalık aile ortamlarında,bağışıklık sistemi bozuk olan,astım veya alerjisi olan çocuklar kış hastalıkları için riskli gruptadır.

Çocuklar da kış hastalıklarının daha şiddetli geçmekte  olduğu bilinmektedir.Tüm kış hastalıklarından korunmak için düzenli beslenme,bol sıvı tüketme,el yıkama alışkanlığının kazandırılması ve dinlenme  gerektiği gibi grip ve diğer solunum yolu hastalıkları için çocuklara aşı yapılması gerekmektedir.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.