Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Dizüstü bilgisayarınızın donanımı bozuldu diye üzülmeyin!

30.08.2014
1.983
Dizüstü bilgisayarınızın donanımı bozuldu diye üzülmeyin!
REKLAM ALANI

Dizüstü bilgisayarlar artık masaüstü bilgisayarlara göre çok daha fazla satılıyor. Yakın zamanda dizüstü bilgisayar çöplüğüne dönecek etrafımız. Dizüstü bilgisayarların masaüstü bilgisayarlara göre hem çok avantajı hem de çok dezavantajı var. Biz burada avantajlarından çok dezavantajlarından ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Dizüstü bilgisayarlarda genellikle başınıza gelebilecek sorunları sıralayacak olursak; ekranınız çatlar ya da kırılır, klavyenize su dökersiniz, çok ısınmıştır artık açılmıyordur,  ya da donanımlardan birisi bozulmuş sinir küpüne dönmüşsünüzdür. Endişe etmenize gerek yok!

Bunları hepsi artık basit ve sıradan işler. Ekranınız mı kırıldı? Artık 150-250 ₺ Aralığında bir ekran alabilirsiniz. Zira bu ekranlar bir dönem bilgisayar fiyatındaydı. Hemen hemen her bilgisayar firmasında bulabilirsiniz. Benzer bir şekilde klavyenize bir bardak su dökülmüş olabilir. Gene panik olmuyoruz. Genelde su bilgisayarınızın içine kadar gitmez ama gitmeyeceği anlamına gelmiyor. O zaman bir uzman görüşü alıyoruz. İçine kadar ulaşmış çipleri bile zarar görmüş olsa günümüzde bu mikro çiplerde rahatlıkla değiştirilebiliyor.

REKLAM ALANI

Donanım arızalarında da birkaç yol izleye bilirsiniz. Burada bozulan donanım önemli. Örneğin kablosuz ağ kartınız bozuldu alternatif olarak USB bir ağ kartı alabilirsiniz ya da gene bir uzman aracılığı ile bozulan ağ kartını değiştirebilirsiniz. Ses kartı gibi donanımlarında artık USB’den çalışan aygıtları var.

Birde pek bilmediğimiz pcmci portumuz var aslında. Buraya tv kartından, wifi, ekran kart, Ethernet kartı akılınıza ne gelirse takabilirsiniz. Tabi bulmak biraz zor.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.