Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Dünyanın En Derin yeri Mariana Çukuru

23.12.2016
2.972
Dünyanın En Derin yeri Mariana Çukuru
REKLAM ALANI

Evet dünyanın bilenen en derin çukuru. Büyük okyanusta yer alır. Öylesine derindir ki 10.994 m’dir.  Guam adasına çok yakındır.

Suyun yüzeyinde bırakılan bir parçanın dibe ulaşması 1 saat sürer. Dipteki basınç yüzeydekinin tam 1000 katıdır. Burada yaşayan canlılar da vardır. Milyarlarca yıl içinde basınca uyum sağlamışlardır. Bir takım mikroorganizmalar, balık ve yengeç türleri vardır. Yaşayan balıkların çok eski çağlardan kaldığı düşünülmektedir. Organizmalar ise dipteki volkanik püskürmelerden ortaya çıktığı düşünülmekte. Bu çukura gün ışığı neredeyse ulaşamaz.

REKLAM ALANI

Ocak 1960’ta bir grup bilim insanı bu çukura inmeyi başarmıştır. İsviçreli bilim insanı Jacques Piccard ile ABD Donanması’ndan Teğmen Donald Walsh, Trieste Batiskapı içinde Mariana Çukuru’na inebilmeyi başaran ilk insanlar olmuşlardır. Yapılan ilk ölçümlerde 11.521 metre (37,799 feet)’lik bir derinliğe inildiği hesaplanmış, fakat 95 yıllarda  yapılan yeni ölçümlerde doğru derinliğin 10.916 metre olduğu anlaşılmıştır.

Mart 2012’de, Kanadalı yönetmen olan James Cameron  Deepsea Challenger adını verdiği özel denizaltısıyla Mariana Çukuru’na tek başına inmeyi başardı. Bu dalış 156 dakikada sürmüş , burada 3 saat boyunca çalışaşmaya inen Cameron, beklenenden daha kısa sürede ve sadece 70 dakikada yüzeye çıktı. Cameron tarafından bizzat tasarlanıp Avustralyalı mühendislerce inşa edilen denizaltı, Çukur’da bulunan metrekare başına 7.250 tonun üzerindeki basınca dayanıklıdır.

 

 

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.