Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

EGZEMA

25.12.2016
2.878
EGZEMA
REKLAM ALANI

Egzema, deride kızarıklık,şişme belirtileri gösteren iç ve dış faktörler sonucunda vücudun tepki vermesi ile meydana gelen bir deri hastalığıdır.Egzema son derece yaygın bir hastalıktır her birey muhakkak hayatının belli bir döneminde bu hastalığı yaşamaktadır.Hastalık bulaşıcı yada tehlikeli olmamakla beraber oluşan yaralar sonucunda çirkin bir görüntü oluşturmaktadır. Deri hastalıkların çoğunda olduğu gibi duygu bozukluğu ve strese bağlı meydana geldiğinden en sık görülen Egzema tipi de stres egzeması dır tıp dilinde liken simpleks kronikus olarak geçmektedir.

Egzema yaşayan hastanın derisi kızarmakta, kaşınmakta ve kurumaktadır. Yarada sivilceye benzer beyazlıklar bazen su toplar. Egzema,diğer deri hastalıkları ile karıştırılabilmektedir. Hastalık belirtileri zaman zaman sedef hastalığına benziyor olsa da sedef hastalığı gibi kalıcı olmamaktadır. Hastalığın ortaya çıkma nedenine bağlı olarak strese dayalı egzama yaşanıyorsa kişinin stresi geçtiğinde hastalıkta sona ermektedir. Egzema daha çok alerjik bir hastalıktır.Egzema stresten,tahrişten oluşmakta ve genel ad olarak kullanılmaktadır. Egzema hastalığında önem verilmesi gereken unsur, yaranın bulunduğu bölgenin kaşınmaması gerekmektedir. Oluşan kızarıklıklar kaşıntıya yol açacaktır kişi ister istemez yarayı kaşıma isteyecektir bu da hastalığın ilerlemesinden başka bir sonuç sağlamayacaktır.

REKLAM ALANI

Egzema her ne kadar sedef hastalığı gibi kalıcı olmasa da tedavi edilmediği takdirde deride geri dönülmesi imkansız yaralar bırakmaktadır. Egzema hastalığın tedavisi için ilaç kullanımı gibi nemlendirici kremler de kullanılabilmektedir; ancak en önemli tedavi stresten ve sinirden uzak durulması gerekmektedir.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.