Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Göz Sağlığı

21.10.2014
2.425
Göz Sağlığı
REKLAM ALANI

Vücudumuzun en etkili ve en önemli organların başında GÖZ gelmektedir. Bu yüzden göz sağlığımıza çok dikkat etmemiz gerekir. Göz sağlığını bozan gözümüzü yoran ve hastalıklara davetiye çıkaran hareketlerden uzak durmamız gerekir. Bunun için yapmamamız gereken bazı kurallar vardır

 

Öncelikle Gözümüzün sağlığı için besinlerin çok önemi vardır. Havuç bu besinlerin başında gelir fakat göz için A,E,C, ve B2 vitaminlerinin iyi geldiğini söyleyebiliriz.

REKLAM ALANI

 

  • A vitamini eksikliği Gözdeki kuruluğunun ortaya çıkmasına neden olur. A vitamini yeterli miktarda alındığı taktirde gece görüşünüzün daha iyi olduğunu farkedeceksiniz.

A vitamini SÜT ,YUMURTA SARISI ,HAVUÇ , MANTAR , FISTIK , CEVİZ , ve

DOMATES gibi gıdalarda bulunur.

 

  • E vitamini kronik göz hastalıklarından korunmaya ve retinadaki dejenerasyonu önlemektedir.

E vitamini ZEYTİNYAĞI ,  AYÇİÇEKYAĞI , KIRMIZI ET , ISPANAK , BROKOLİ KİVİ , ve MUZ da bulunur.

 

  • C vitamini gözleri katarakt hastalığına karşı koruduğu bilinmektedir. Özellikle diyabet hastalarının gözlerini korumak için C almalarında baya fayda vardır.  C vitamini BROKOLİ , KİVİ , PORTAKAL ,KARNABAHAR , ve GREYFURT ta bulunur.

B2 vitamini eksikliği olan gözlerde KAŞINTI , YANMA , ve IŞIĞA karşı hassasiyet gözlenmektedir.

B2 vitamini YAĞSIZ SÜT , PEYNİR , YOĞURT , BALIK , BAKLAGİLLER  bulunur.

Göz hastalıklarının başında çok fazla bilgisayar başında vakit geçirmek yakından televizyon izlemek geliyor. Gözde alerji ve kuruluk rahatsızlığı bu sebepten dolayı fazlalaşabilir.

Göz hastalıklarının başında okurken zorlanma göz ve baş ağrısı gözleri kısarak bakma ve odaklanma problemleri gelmektedir. Gözlerimizi gün içerisinde aralıklarla dinlendirmek gözlerimize iyi gelecektir. Gözlerimizi kırpmak bile gözümüzü dinlendirmemize yardımcı olur. Belli aralıklarla gözlerimizi daha uzak yerlere çevirirsek gözümüzü hantallıktan kurtarırız. İş ortamında ve ev ortamında ışık düzenini çok iyi ayarlamalıyız.

  • Gözümüze gözlük alırken özellikle güneş gözlüklerini rast gele almamalıyız. Göz sağlığımızı dikkate alarak seçmeliyiz. Güneş gözlüğü alırken ULTRAVİOLE ışınlarından korumasına dikkat edelim. Kalite belgesi olmayan belli standartları olmayan güneş gözlükleri de gözümüze zarar verebilir.

Göz Sağlığı için bu önerileri dikkate almalıyız.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.