Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Hemoroid nedir? Tedavisi Nasıl yapılır.

04.09.2014
2.010
Hemoroid nedir?  Tedavisi Nasıl yapılır.
REKLAM ALANI

Hemoroid halk arasında basur ve ya mayasıl olarak bilinen sancılı bir hastalıktır. Kalın bağırsakların bittiği yerde rektum adı verilen makattan dışkı, sıvı yada herhangi bir gaz çıkışını engelleyen yumuşak ve yastık görevi gören dokunun yapısının bozulmasıyla ortaya çıkan bir hadisedir. Bu doku belirli etmenlerden biri olduğu zaman yapısı bozulur ve oluşum başlar. Bu bölgede damarlar varisleşerek sarkmaya başlar ve dışa doğru çıkarlar. Bu çıkan doku tuvalette taharet olurken elimize gelir ve gelende teşhis bu zaman konulur. Hastalar doktora gitmek yerine halk arasında öğrendikleri duyumlarla hemeroid olduklarını anlarlar.

Türkiye’de 50 yaş altında orta sıklıkla 50 yaş üstünde ise oldukça sık görülür. Hemoroid oluşma nedenlerini sayacak olursak kabızlık, uzun süreli ayakta ve oturarak çalışmak, hamilelik, normal doğum, lifsiz gıdalarla beslenme, aşırı fastfood tüketimi, şişmanlık, obezite, az sıvı tüketmek, aşırı ağırlık kaldırmak ve ailesel nedenler gelir. Hemoroid olan hastanın hastalığın gelişmesine göre hayatı kötü geçer ve yaşam konforu buna bağlı olarak düşer.Oturup kalkmak bile büyük sıkıntı olur. Hemoroid öğrencilik dönemlerinde de çok fazla görülüyor. Beslenme alışkanlıklarının kötü olması buna çok büyük etmen.

Hemoroid iç ve dış olmak üzere iki grupta olur. Dış hemoroidte hastanın eline gelen gözle görülür büyüklükte makatında memeler oluşur. Mercimek büyüklüğünden limon büyüklüğüne kadar değişebilir. Büyüklüğüne bağlı olarak hayatı olumsuz etkiler. Tam olarak boyutları ağrının şiddetini belirlemez. Küçük ve çok sancılı da olabilir. İç hemoroidte ise genelde kanamayla anlaşılır. Zaman içinde dışarı çıkabilirler. Hasta öyle zamanlara gelir ki dışarı çıkan bu memeleri içeri geri göndermek zorunda kalır. Bu türünde de ağrılar inanılmaz boyutlar gelebilir. Çeşitli kremlerle hastalığın verdiği rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz ancak hasta genelde bu tarz bir tedaviyle düzelmez. Bazı bitkisel ilaçların büyük başarılara ulaştığı halk arasında söylenilir. Öyle ki bazı doktorlar bile hastalarına şifahen alternatif olarak öneriyor.

REKLAM ALANI

En etkili yöntem olarak ameliyat öneriliyor. Ameliyatlarda başarı oranı çok yüksek. Tekrar eden durumlarda olabiliyor. Ameliyattan sonraki dönemde olukça kötü geçiyor. 45-90 gün arasında ameliyat sonrası iyileşme süreci var. Bu arada hasta oldukça rahatsızlık yaşıyor.  Ameliyattan sonra hasta yemesine içmesine dikkat etmezse bu rahatsızlıklar hat safhaya çıkıyor. Ameliyat olan bir hasta kabız olursa durum çok çok zor bir hal alabiliyor. Kanamalar bu dönemde neredeyse sürekli oluyor.

Hemoroid yani basur oldukça sıkıntılı ve sorunlu bir hastalık. Önlenebilir olması suçun kendimize ait olduğunu gösteriyor. Beslenme alışkanlıkları burada büyük etmen. Tuvalette elimizde telefonla zaman geçirmek yada az sıvı tüketmek bizim elimizde olan bir durum. Bunlara dikkat edersek böyle sıkıntılı bir hastalığa maruz kalmayız.

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.