Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Hezarfen Ahmed Çelebi Kimdir?

23.12.2016
1.922
Hezarfen Ahmed Çelebi Kimdir?
REKLAM ALANI

Gerçek adı Hezârfen Ahmed Çelebi;

1609 – 1640

REKLAM ALANI

16 yy da yaşamış olan Türk mucidi ilk uçan insan olarak anılır. Bu bilginin kaynağı da seyahatnamedir. Uçmayı başaran ilk insan aslında daha uygun olur. Daha önceleri bir çok insanın denemeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Adında sıfat Hezârfen farsça olup çok şey bilen olarak tercüme edilir.

İsmail Cevher adında bir Türk bilginden ilham Aldığı söylenmektedir. Projelerinde İsmail Cevher’den sıklıkla bahsettiği söylenir. İsmail Cevher’in bu konuda özellikle kuşların kanat yapıları hakkında oldukça uzman olduğu ve bir çok bulguya sahip olduğu Ahmed Çelebi’ninde bu bilgilerden yararlanarak kanatları geliştirdiği günümüze aktarılmıştır.

Evliya Çelebi eserinde şunları yazar: “İptida, Okmeydan’ın minberi üzere, rüzgâr şiddetinden kartal kanatları ile sekiz, dokuz kere havada pervaz ederek talim etmiştir. Badehu Sultan Murad Han Sarayburnu’nda Sinan Paşa Köşkü’nden temaşa ederken, Galata Kulesi’nin taa zirve-i belâsından lodos rüzgârı ile uçarak, Üsküdar’da Doğancılar meydanına inmiştir.Bu olay Osmanlı Devleti’nde ve Avrupa’da büyük yankı buldu[kaynak belirtilmeli] ve dönemin padişahı IV. Murad tarafından da beğenildi. Sonra Murad Han, kendisine bir kese altın ihsan ederek: “Bu adam pek havf edilecek (korkulacak) bir ademdir. Her ne murad ederse, elinden geliyor. Böyle kimselerin bekası caiz değil, ” diye Gâzir’e (Cezayir) nefyeylemiştir (sürmüştür). Orada merhum oldu.

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.