Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

İngiltere’de yaşam

07.12.2016
2.154
İngiltere’de yaşam
REKLAM ALANI

İngiltere’de yaşam;

İngiltere birçok kişinin ister eğitim olsun ister iş hayatı olsun hayallerini süsler. İyi bir eğitim ile ülkenize döndüğünüz zaman sizi bambaşka bir dünya bekler yada burada kuracağınız bir iş size çok büyük gelirler getirir.

Durum aslında böylemi?

REKLAM ALANI

Cevabı kesinlikle “EVET“.

Ben ilk geldiğim zamanlar ne olduğunu çok anlamamıştım. Zamanla ülkenizde ingilizce öğrenmediğinizi anlıyorsunuz. Çünkü farklı bir dil konuşuluyor. Bize öğretilen ABD ingilizcesi ve aksaanı. Daha sonraki zamanlarda bu sorunu çok dert etmiyorsunuz ve onlar gibi konuşmaya başlıyorsunuz. Her ne koşulda gelirseniz gelin çok sorunun sizi beklediğini söyleyeyim. Bankada hesap açmanız gerekiyor. İnanın ilk işiniz bu olsun. Hesap açmak için resmi bir adres belirtmeniz gerekiyor. Telefon elektrik faturası gibi bir evrak şart. Bu sorunu aşında kurumlarda ve şirketlerde genelde her kapı açılır. Eğer iş yeri kuracaksanız bir muhasebeci arayın, Türk olmasına özen gösterin çünkü canınızı yakabilirler.  Bunu bulduktan sonra zaten size yol gösterecektir. Şirket kurmak yalnızca bir kaç dakika sürüyor. Öğrenci iseniz evden evlen para muhtemelen yetmeyeceği için bir iş bulmanız gerekiyor. Bunun size İngiltere’de kaldığınız sürece ne kadar yarayacağını anlatamam. Şirketinizi kurduktan sonra bir iş yeri tutmanız uygun olacaktır. Buda oldukça zor. Her şey avukat aracılığıyla yapılıyor, çok ve zaman alan bir iş ayrıca masraflı. Karşı tarafın avukat masraflarını da ödüyorsunuz. Toplamda £2000 civarı. 6 ay kadarda sürebilir. Şanslı iseniz bunları istemeyen bir dükkan sahibine rastlayabilirsiniz benim gibi. Depozito ve sigortanızı yaptırdıktan sonra içeriye giresiniz. 1-6 arası ücretsiz oturma durumunuz var. Şansınıza oda.

Bunda sonra sigorta gibi şeyler ödemeden işinize başlıyorsunuz. İyi bir yerde açtıysanız muhtemelen hemen işinize başlarsınız. Zaman burda gerçekten önemli. İnsanlar büyük yerlere gittiği gibi lokal yerleride çok tercih ediyor. Bazen lokal yerler çok daha iyi olabiliyor.

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.