Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Kuru ve Çatlak Topuklar İçin Öneriler

05.01.2017
2.534
Kuru ve Çatlak Topuklar İçin Öneriler
REKLAM ALANI

Kuru ve çatlak topuklar hemen hemen herkesin şikayet ettiği bir konudur. Diyabet hastalığı, fazla kilolu olmak, ayakta çok fazla kalmak ve gün içinde ayakların ayakkabı içine uzun süre kalması aşırı derece kuru ve çatlak topuklara neden olan etkenlerdir. Ayrıca iklim koşulları, cilt hastalıkları, susuz kalma, vitamin ve mineral eksiklikleri de bu rahatsız edici duruma sebebiyet vermektedir. Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesinin yanında, her gün ayaklara nemlendirici kremlerle bakım yapılması topukların kurumasını ve çatlamasını önleyerek topukların daha yumuşak olmasını sağlayabilir.

Kuru ve çatlak topukları tedavi etmek için de bir sürü yöntem vardır. Ayaklara ve topuklara doğal yağlarla masaj yapmak çatlaklara iyi gelecektir. Ayrıca ılık su dolu bir kovaya bir fincan balı ilave edip balın bu suda dağılması beklenir. Başka bir kasede karıştıracağımız bir limonun suyu ile bir çay kaşığı petrol jeli karıştırılarak bu ballı suyun içine ilave edilir. Bu karışım ayakların nemlenmesini sağlamaktadır. Hazırlanan bu bir kova su da ayaklar yarım saat kadar dinlendirilir. Sonrasında ayaklar kurulanarak, istenirse ponza taşı sayesinde yumuşamış olan  ayakların ölü hücrelerden arınması sağlanır. Bu uygulama haftada bir yapılmalıdır.

Ayaklar ponza taşı ile temizlendikten sonra günlük olarak kullandığımız ayak nemlendiricisi ayaklara yoğun bir şekilde sürülmeli ve masaj yaparak ayaklara yedirilmelidir. Bu şekilde haftada bir uygulanan bakım ve günlük uygulanan nemlendirici sayesinde kuru ve çatlak topuklardan kurtulmuş olunacaktır.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.