Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Organik hitlerden uzak durun!

05.09.2014
2.105
Organik hitlerden uzak durun!
REKLAM ALANI

2005 yıllarının sonuna doğru ortalığı kasıp kavuran hit siteleri çıkmaya başladı. İnanılmaz bir ziyaretçi akınına uğrayan sitelere google ve benzeri arama motorları bile dumura uğradı. Trafik kaynakları belli olan bu sitelere arama motorları kısa sürede savaş açtı. Kazanan arama motorları oldu. Google ilk çıktığı yıllarda bile o dönemlerde anlaşılması zor algoritmalar kullanıyordu. Seneler geçti hit sitelerinin yerini organik hit adı verilen programlar almaya başladı. Gerçekten organik bir trafik vardı. Programlar içeriğindeki farklı tarayıcıları bile kullanıyorlar adeta gerçek bir ziyaretçi havası yaratıyorlar. Her site ziyaretinden sonra tarama verileri otomatik temizleniyor.

Ancak bu tarz programlarda bir eksik vardı. Nedir bu eksik? Bu eksik, ziyaretçiler kalitesizdi. Az sayfa ziyaretleri siteden hemen çıkma oranını yüksek tutuyordu ve yeni ziyaretçi havası katıyordu. Arama motorları sitede ziyaretçilerin siteden faydalanıp faydalanmadıkları hakkında bilgi topluyorlardı. Hemen hemen herkesin analitik kodu mevcuttur. Özellikle google bunu da kullanarak düşük kalitede ziyaretçileri çok daha hızlı belirleyebiliyordu.

Hal böyle olunca sizin hitlerininz başınıza bela olmaya başlıyor. Google artık yapay zekasını kullanıyor. Gerçekten ziyaretçilerine faydalı olan sitelere önem veriyor. Bunları rahatlıkla ayırabiliyor. Yani çok ziyaretçiniz artık bir işe yaramıyor. Kaliteli ziyaretçi en önemlisi. Sitenizde saatler geçiren bol bol sayfalar gezen bir ziyaretçi belkide 100 kalitesi düşük ziyaretçiye bedel olacaktır.

REKLAM ALANI

Sonuç olarak web sitenizi öncelikle kendinize beğendirin. “Ben ziyaretçi olsam bu sitenin bana faydası olur mu?” sorusunu sorun. Çünkü google bu soruyu soruyor ve cevabını biliyor. Bunu yaparken düşünmüyor ve saniyeler içinde karar veriyor. İnsanlara cevap verin. Ne arıyorlar, aradıklarını bulabiliyorlar mı, buldukları bilgi faydalı oluyor mu? Bunları kendinize 2 kere sorun. Cevabınız evetse arama motorları size gereken önemi eminim verecektir.

Bunları yaptım hadi beni üst sıralara taşıyın da yok tabi ki. Sizden önce bir sürü insan bu işe başlamış olabilir. Biraz zamana ihtiyacınız olacak.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.