Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

PELVİK AĞRISI VE SEBEPLERİ

26.09.2014
1.701
PELVİK AĞRISI VE SEBEPLERİ
REKLAM ALANI

Kronik pelvik ağrısı kısa vadede hayatı engellemeyen genelde orta şiddette, tıbbi tanım olarak ortalama 6 ay gibi bir süreçte devam eden ağrıya verilen isimdir.

Günümüzde kadınların %10’unda bulunan bu ağrı kadınların çeşitli tıbbi müdahalelere uğramasına neden olan ve genellikle kesin tanıya gidilemediğinden hastanın sosyal yaşamını ve psikolojisini etkileyebilen bir ağrıdır.”Ağrı” belirtisinin insanlar tarafından algılanmasında psikolojik sebepler görmezden gelinmemelidir. İnsanın kendi vücudunda sebebini bilmediği ağrılar korkusunu arttırarak duyduğu acının çoğalmasına sebep olmaktadır. Günümüzde yaygın olduğu bilinen kanser hastalığı bu ağrıyı duyan insanlarında kansere yakalanmış olma korkusu duymalarına neden olur. Ağrı duyan kişiler bu korku ile doktora başvurmayı geciktirir ve korkuyla birlikte ağrının da büyümesi ile sorunu çıkmaza sürükleyerek psikolojik olarak durumdan ciddi etkilenmekte ve çözüm bulamamaktadırlar.

Öncelikle bilinmesi gereken şey, jinekolojik kanserlerde ağrı belirtileri arka planda kalmaktadır. Bu nedenle ağrı şikayeti olan kişiler mümkün olan en kısa sürede doktora başvurarak duydukları ağrı için bir teşhis konulmasını sağlamalı, bilgi edinmeli ve bu kısır döngüyü kırarak tekrar sağlıklı yaşamlarına geri dönmelidirler.

REKLAM ALANI

Kronik pelvik ağrının hissedilmesine neden olan diğer sebepler arasında sindirim sistemindeki sıkıntılar ve idrar yollarıyla alakalı olan sorunlardır. Bu tür sıkıntılar genellikle ağrı ile birlikte kendileri ile ilgili belirtiler de vererek oluşur ve tedavileri ilgili branş hekimlerince gerçekleştirilir.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.