Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Telefon almadan önce doğru tercih yapın

26.08.2014
1.324
Telefon almadan önce doğru tercih yapın
REKLAM ALANI

Cep telefonu almadan önce kendimize şu soruyu soralım, “Hangi amaca hizmet edecek?”

Evet telefon bizim hangi amacımıza hizmet edecek? Sorunun cevabını kendi kendinize doğru verince sorunu da çözmüş oluyoruz. Telefon bizim iş ofis gibi çalışma hayatımıza mı destek olacak, çevremize hava mı atacağız yoksa eğlence amacıyla mı kullanacağız. Bu sorulara ben cevap vereyim.

 

REKLAM ALANI

İş ofis tarzı bir kullanım varsa tabi ki ios diyorum. Apple lar ofis programlarında bana göre android cihazlara göre daha başarılı. Mail alıp gönderirken bile bunu çok rahat fark edebilirsiniz. Mailleri okurken android cihazlarda gerçekten ciddi bir mücadale veriyorsunuz. Sağa sola taşan, resimlerin bir türlü gelmediği gelsede çarpık çurpuk oluştuğu göreceksiniz. Küçük tasarımı yüzünden eleştirilsede o tek elle kullanım rahatlığı inanılmaz bir konfor. Parmağınızı ekranın uç noktalarına sündürmenize gerek kalmıyor ve her yere rahatlıkla dokunabiliyorsunuz. Bunlar basit gibi görünsede inanılmaz konfor arttırıyor. Nedendir bilinmez ama birde o dokunmalardaki algı olayı apple cihazlarda bir başka. Nereye dokunmak istediğinizi biliyor. Android cihazlarda bazen çıldırtasırcasına saçma sapan dokunmalar oluyor. Bunlar kişisel yorumlarımız.

 

Android cihazlara gelince eğlence için üretilmişler gibi geliyor. Devasa ekranlar, uçuk kameralar, çok değişik sensörler felan feşmekan. Oyun konularında o büyük ekranın verdiği hazzı tabiki apple cihazlarda almanız mümkün değil. Film izlerken televizyonu aratmıyor. Gayet tatmin edici boyutlarda ekranlara sahipler genelde. Android cihazlar ios’a göre daha fazla özelleştirilebiliyor. Bir çok ayarı ek programa ihtiyaç duymada yapabiliyorsunuz. ios ta yakın zamana lkadar engelleme diye bir kavram yoktu. Android cihazların eski modellerinde bile bu tarz özellikler mevcut.

 

Windows phone telefonlara gelince tecrübe sahibi değilim. Ama windowsun alışıla gelmiş kullanım rahatlığı varsa tabiki tercih sebebi olabiliri. Ancak asus marka windows bir tablet kullandım. windows 8.1 yüklüydü ve kullanımı inanılmaz zordu. Dokunmakmı neredeyse imkansız. Ancak bir klavye mouse bağlarsanız diyecekyok. Bilgisayar gibi kullanın. Uygulamala eğer dokunmatik ekrana uygun yazılmamış ise klavye açılmıyor. Elle çıkartmanız gerekiyor ve odaklanmıyor yazının olduğu yere. Yazacağınız yer alt taraflarda bir yerde kaldıysa baya uğraşıyorsunuz. Tabi bunları telefon için söylemiyorum. Tablet tecrübemiz. Muhtemelen telefonda bu tarz sorunlar yoktur.
Uzun lafın kısası telefon alırken yazdıklarımı iyi düşünün. Tercihinizi iyi yapın. Kullanımda zorluk çekmemeniz açısında.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.