Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Uzmanlar uyarıyor ! Sıcak havalarda su ve tuz tüketin!

02.09.2014
1.722
Uzmanlar uyarıyor ! Sıcak havalarda su ve tuz tüketin!
REKLAM ALANI

Yaz günleri ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Ülke geneli alışkın olmadığımız bu sıcak havalar sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri oluyor. Havanın çok sıcak olduğu günlerde vücudumuz aşırı derecede su ve tuz kaybeder. Kaybettiğimiz bu su ve tuz beraberinde bir takım sağlık sorunları da getirir. Aşırı su kaybı böbrek fonksiyonlarının bozulmasına, kalp ve damar hastalıklarına,  beyin ve sinir fonksiyonları etkileyip, idrar yolu rahatsızlıklarına, baş dönmesi ve tansiyon oynamalarına yol açabiliyor. Tabi bu saydıklarımızın hepsi hayati önem taşıyor.

İkinci bir konu da tuz tüketimi. Tuz aşırı terlediğimiz için vücuttan atılıyor ve iyot eksikliği başlıyor.  İyot, beyin ve sinir sisteminin normal büyüme ve gelişmesi, vücut ısısı ve enerjisinin devamı için gerekli olan tiroit hormonlarının önemli bir bileşenidir. Tuz, doğru biçimde tüketildiğinde insan bedeninde bulunan sıvıları dengeleyen, sinir ve adale sisteminin doğru çalışmasını sağlayan en temel mineraldir.

Tuz ayrıca vücudumuz da su tutar ve damarlarımız kasılmasında da etkisi vardır. Fazla tuz tükettiğimizde damarlardaki kasımalarımız artar ve tansiyonumuz yükselir. Tuz tüketimini yaz aylarında arttırmazsak tansiyonumuz düşer, halsizlik ve baş dönmesi gibi şikayetler artar. Halüsinasyon görmeye başlarız, kas kamplarımız artar. Yetişkin bir insanın günlük normal ihtiyacı 6 gram civarındadır. Bu sıcak yaz günlerinde 10 grama kadar çıkabilir.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.