Telifhakkı | Güncel ve Kaliteli Blog

Windows 8.1

28.08.2014
2.100
Windows 8.1
REKLAM ALANI

Microsoft’un yeni göz bebeği Windows 8 uzun uğraşlar sonucu piyasa sürüldü. Çok zaman geçmedi ki 8.1 versiyonunu duyurdu. Windows 8.1 alışıla gelmiş sistemlerden farklı bir ara yüze sahip. Metro ara yüzü adını verdikleri bu görsel temaya alışmak oldukça zor. Nedeni ise çok basit. Alışkanlık.
İnsanlar neredeyse bilgisayarla tanıştıkları günden başlat menüsü dediğimiz içerisinde çok sayıda menü içeren bir araç. Nedir bu araç? Herkesin bilgisayara bir şey yüklediğinde yâda bir ayar değiştirecek olsa mutlaka baktığı bir araç. Hemen hemen her şeyi bulmanız mümkün bu alanda. Yüklenilen programlar, belgeler, ayarlar vs. Sorun tam burada başlıyor. Çünkü Windows 8 ve 8.1 de böyle bir araç yok. İnsanlar kendi kendine soruyor, nerede bu menüler. Biri sağdan biri soldan çıkıyor, alt sürümlerde bilgisayarı kapatmak bile tam bir zulüm. Önceki sürümlerde 3 mouse hareketiyle bu işlem yapılıyordu ve insanlar o kadar aşina olmuşlardı ki bu menülere neredeyse gözü kapalı yapıyorlardı. Devir değişince sudan çıkmış balığa döndüler. Tabi ki zor günler.
Microsoft mühendisleri düşünmüşler ve bu noktada yeni bir karar vermişler. Nedir bu karar? İnsanları yavaş yavaş alıştırmak. Dokunmatik cihazların çoğalmasıyla birlikte bu klasik başlat menüsü fonksiyonunu kaybedecekti. Microsoft uzmanları kullanıcılara seçme hakkı tanıdı. İster metro ara yüz ister klasik başlat menüsü. Geçiş döneminde daha mantıklı gözüküyor.
Dokunmatik cihazlarda eziyet olan klasik başlat menüsü zaman içinde yerini metro ara yüze bırakacaktır. Burada çok şansımız kalmıyor. Parmaklarımız Mouse kadar hassas ve küçük değil.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.